Jak notować mniej, a wiedzieć więcej - kompleksowy poradnik tworzenia notatek

Umiejętność robienia notatek to nie tylko przejrzysty zeszyt. To także kondensowanie informacji, myślenie słowami kluczowymi, wybieranie najważniejszych informacji – a co za tym idzie – szybsze pisanie i uczenie się. Przy dobrych notatkach Twój mózg po prostu sprawniej przetwarza informacje. Zobacz kompleksowy poradnik tworzenia notatek, w szkole i w domu.

Myślenie słowami kluczowymi

Jeśli do tej pory notowałeś całkowicie luźne myśli lub (o zgrozo) zapisywałeś każde słowo, jakie wypowiadał nauczyciel, czeka Cię mała rewolucja.

Dobre notatki to w dużej mierze wyłącznie słowa-klucze, odpowiadające danym zagadnieniom. Ma to dużo plusów: zabiera znacznie mniej czasu, papieru i energii.

Jeśli robisz notatki samodzielnie, to nie ma co obawiać się, że nie zrozumiesz swoich zapisków po czasie. Mózg jest trochę jak Google – zaskakująco dobrze dopasowuje słowa kluczowe do kontekstu. Co więcej, lepiej rozumie tekst w skondensowanej formie.

Pisz takie słowa kluczowe, które pomogą Tobie. Nikt inny nie musi ich rozumieć.

Komputer czy papier?


Dla wielu osób pisanie notatek na papierze jest bardzo naturalne; inni z kolei wolą wykorzystywać do tego komputer. Oczywiście większość uczniów nie może pozwolić sobie na korzystanie z laptopa w czasie lekcji, ale chętnie wykorzystuje go w domu. Tutaj niestety jest jeden problem. Jak wynika z badania z 2014 roku, uczniowie, którzy robią notatki na komputerach, dużo częściej po prostu kopiują słowa nauczyciela. Mózgi badanych przetwarzały informacje bardzo płytko, nie analizując ich, przez co dużo gorzej wypadli w testach koncepcyjnych.

Jeśli już korzystasz z komputera, poszukaj programu, który pozwala na dodawanie rysunków, kolorów i strzałek.

Notowanie na lekcjach

Tutaj liczy się szybkość i spryt. Jeśli nauczyciel każe Twojej klasie robić notatki samodzielnie ze słuchu, to bardzo dobrze. To nie tylko poprawia koncentrację i wymusza na Tobie przetwarzanie słów, ale też sprawia, że wiele z zapisanych tak informacji będziesz pamiętać bez uczenia się. Staraj się każde usłyszane zdanie zmienić na krótsze, a potem zapisać własnymi słowami. Nie obawiaj się błędów gramatycznych czy stylistycznych. Notatki mają służyć przede wszystkim Tobie. Wykorzystuj myślniki, numerowanie, a jeśli masz czas – najważniejsze słowa kluczowe zaznaczaj kolorem.

Lepiej zaznaczać pojedyncze słowa aniżeli całe zdania.

czytaj dalej...

Zamów ebooka

Wszystkie techniki szybkiego uczenia się zostały opisane w ebooku niePRZYGOTOWANI. Przestań tracić czas i na zawsze zmień swój sposób nauki



        Zamawiam         Zajrzyj do środka


Istota znaczników

Podczas robienia notatek z obszernego zagadnienia przydadzą się dwa gadżety: kolorowe zakreślacze oraz samoprzylepne znaczniki (zakładki indeksujące).

Na początek warto stworzyć własny system kolorów. Każdy kolor odpowiada za jedno zagadnienie – tak, żebyś w czasie wertowania zeszytu lub kartek od razu mógł odnaleźć to, czego szukasz. Staraj się też wykorzystywać jak najmniej kolorów jednocześnie. To sprawia, że notatki są przejrzyste i przyjemniej się z nich potem uczy.

Znaczniki samoprzylepne mają podobny cel, co system kolorów: pozwalają szybko odnaleźć się w gąszczu dziesiątek stron zeszytu. Na górnej części znacznika wystarczy wtedy napisać temat lub słowo kluczowe.

Znaczniki indeksujące sprawdzają się również przy czytaniu książek

Trzy metody robienia notatek w czasie nauki

To były najważniejsze porady związane z tworzeniem szybkich i przejrzystych notatek, które świetnie sprawdzają się w zapisywaniu szkolnych zeszytów. Teraz pokażę Ci trzy, moim zdaniem, najskuteczniejsze metody robienia notatek w domu. Dzięki nim nauka do sprawdzianu lub testu zajmie Ci mniej czasu.

1. Mapy myśli

Metoda Map Myśli, nazywana niekiedy Metodą Map Koncepcyjnych, to skuteczny system tworzenia notatek dla osób, które myślą obrazowo. Wykorzystanie słów kluczowych i zastosowanie hierarchii informacji pozwala na szybkie przyswojenie wiedzy.

Jak notować?

  • Uzbrój się w białą kartkę papieru, kolorowe mazaki i kredki.
  • Upewnij się, że rozumiesz cały materiał.
  • Wybierz najważniejsze zagadnienia i słowa kluczowe (na przykład: zagadnienie: wojna secesyjna; słowa-klucze: konflikty rasowe, USA, północ-południe, prezydent Lincoln itp.).
  • Stwórz wizualną mapę, łącząc zagadnienia ze słowami kluczowymi za pomocą strzałek, gałęzi, haseł i rysunków.

2. Metoda Cornella

Ta metoda idealnie sprawdzi się przy obszernych materiałach. Zmusza Cię do kompresowania informacji, a co za tym idzie – zmniejszania treści do nauki. Można wykorzystywać ją również do notowania na lekcjach.

Jak notować?

  • Podziel kartkę na cztery części.
  • Na samej górze jest miejsce na tytuł (nagłówek).
  • Z lewej strony zrób miejsce na margines. Tutaj będziesz zapisywać słowa kluczowe, związane z danym fragmentem notatki.
  • Na dole kartki pozostaw miejsce na podsumowanie oraz wnioski. Wystarczy kilka zdań.
  • Cały środek (największa część) kartki to miejsce na standardowe notatki. Pisz je tak jak zwykle, a potem przeanalizuj i dopisz słowa kluczowe oraz wnioski. Staraj się być jak najbardziej zwięzły.

3. Metoda tabelki

Ta metoda wykorzystuje standardową tabelkę. Podobnie jak Mapy Myśli, również wymaga zapisywania hasłowego, ale sprawdza się przy treściach, które nie wymagają tak kreatywnego podejścia. Świetnie ułatwia zapamiętywanie przyczyn i skutków wojen czy różnic pomiędzy krainami geograficznymi.

Jak notować?

  • Wybierz najważniejsze tematy i rozrysuj na kartce tabelkę.
  • Zapisuj kolejne podpunkty w odpowiednie rubryki, jeden pod drugim.
  • Możesz wykorzystywać pytania (np. pytanie w rubryce: „czy kraina ma ciepły klimat?”; odpowiedzi: „Tak” lub „Nie”).

Pamiętaj, że dobre notatki to dopiero pierwszy krok. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak teraz wykorzystać je do nauki, zajrzyj do mojego e-booka „niePRZYGOTOWANI”. Stworzyłem go dla uczniów, którzy mają dość tradycyjnych metod uczenia się i po prostu chcą mieć więcej czasu na przyjemności.

autor e-booka: Andrzej Gutt